Aktualności
Dodano: 2011-12-30
Koci problem z kuwetą
Oznaczanie swojego terytorium jest naturalną potrzebą większości kocurów i niektórych kotek. U tych ostatnich problem może nasilić się w okresie rui.

Czynnikami wyzwalającymi takie zachowanie może być: pojawienie się nowych kotów w domu, przeprowadzka, zmiany stosunków między ludźmi w rodzinie (wyprowadzka dziecka, rozwód itp.), a nawet zakup nowych mebli.Większość kotów czyni to przez tzw. "opryskiwanie", najczęściej powierzchni pionowych (ścian), moczem. Wydalanie kału, choć rzadziej, może spełniać podobną funkcję. Najlepszym sposobem zapobiegania tego typu zachowaniom jest kastracja kocurów i sterylizacja kotek.

Najlepiej decydować się na zabieg tuż po osiągnięciu dojrzałości płciowej przez kota; w przypadku kotek po pierwszej rui, w przypadku kocurków około siódmego miesiąca życia. Należy pamiętać, że w przypadku starszych zwierząt, które długo znaczyły swoje terytorium, zabieg może nie przynieść oczekiwanego efektu.

- jest chory
Wiele dolegliwości somatycznych może powodować u kotów oddawanie moczu i kału poza kuwetą. Do najczęstszych należą: zapalenie dróg wyprowadzających mocz, cukrzyca, w przypadku wydalania moczu, a ostra biegunka czy przewlekłe zapalenie jelit - kału. W każdym przypadku niewłaściwego wypróżniania się przez kota należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć ewentualne choroby, których wyleczenie rozwiąże problem.

- kuweta jest za rzadko sprzątana
Każdy kot ma własne wymagania w stosunku do częstości sprzątania jej przez właściciela. Niektórym nie przeszkadza czyszczenie raz czy dwa razy w tygodniu, inne nie postawią łapki w raz już użytym żwirku. Niestety, w tym przypadku nie ma innej rady jak dopasowanie się do kocich zasad.

- zła lokalizacja kuwety lub nieodpowiedni żwirek
Niektóre koty mogą mieć specyficzne wymagania w stosunku do używanego żwirku. Szczególnie aromatyzowane odmiany, choć podobają się opiekunom kota, jemu samemu mogą nie przypaść do gustu. Również lokalizacja kuwety jest istotna: powinna stać z dala od "szlaków komunikacyjnych" mieszkania, misek z jedzeniem i wodą, czy też np.: pralki. Aby zapewnić kotu intymność w czasie korzystania z kuwety należy stawiać ją w ustronnym miejscu, można też zastosować typ zamknięty, z klapką. Należy pamiętać, aby wszystkie zmiany w lokalizacji kuwety wprowadzać stopniowo, czyli przestawiać ją codziennie i kilkanaście centymetrów w kierunku nowego miejsca.

- w domu mieszka kilka kotów
Zapachy, które pozostawiają w kuwecie inni "współużytkownicy" mogą odstraszać jednego z kotów i stymulować go do znalezienia sobie innego miejsca załatwiania potrzeb fizjologicznych. Jeżeli między kotami istnieje konflikt terytorialny, może zdarzać się, że jeden kot będzie zaczajał się na drugiego w pobliżu kuwety, a następnie napadał, co może ofiarę takich ataków skutecznie zniechęcić do korzystania z kuwety. Zasadą jest zapewnienie oddzielnej kuwety dla każdego przebywającego w domu kota.

- złe doświadczenie związane z kuwetą
Jeżeli jakieś przykre dla kota wydarzenie zostanie skojarzone z kuwetą, może on zacząć jej konsekwentnie unikać. Do takich sytuacji należą wspomniane wcześniej ataki innych zwierzęcych domowników, niepokojenie przez człowieka (także głaskanie) w czasie korzystania z kuwety, ból, jaki kot mógł odczuwać przy oddawaniu moczu czy kału w czasie przebytej choroby. W kociej psychice może wtedy utrwalić się lęk przed kuwetą i przekonanie go do niej z powrotem może nastręczyć wiele trudności. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się leczenie farmakologiczne! W każdym przypadku zaburzeń kociego zachowania należy skontaktować się ze swoim lekarzem weterynarii.

Niewłaściwe wydalanie kału i moczu nigdy nie powinno być traktowane jako akt zemsty czy złośliwość kota!
« powrót
© 2021 Specjalistyczny Gabinet Weterynaryjny - Żaneta Sokołowska. Poznań