Aktualności
Dodano: 2011-12-30
Pasożyty
Walka z pasożytami przewodu pokarmowego u psów i kotów jest równie ważna jak szczepienia profilaktyczne przeciw chorobom wirusowym, gdyż pasożyty bytując w przewodzie pokarmowym osłabiają odporność błony śluzowej przewodu pokarmowego i dają możliwość infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Szczególnie narażone na to są młode szczenięta i kocięta, gdyż nie każdy hodowca pamięta o odrobaczaniu ciężarnej suki/kotki - na 10 dni przed porodem, 10-14 dni po porodzie razem z młodymi, kolejny raz 4 tygodnie po porodzie i potem szczenięta/kocięta 1 raz na miesiąc, a dorosłe osobniki raz na 3 miesiące. Dodać należy, że zwierzęta przebywające nieprzerwanie w domu również powinny być tak często odrobaczane, gdyż właściciel może im dostarczać zarazki i jaja pasożytów, np. na butach lub ubraniu i zakażenie może nastąpić w domu u zwierzęcia, które w ogóle nie wychodzi na zewnątrz.

Ze względu na bardzo bliski kontakt tych zwierząt z ludźmi ten aspekt higieniczny (częste odrobaczanie) odgrywa dużą rolę przede wszystkim w zapobieganiu zarażania się pasożytami przez dzieci, które nie zawsze pamiętają o tak podstawowym zabiegu higienicznym jak mycie rąk. Dlatego należy regularnie, nie mniej niż 4 razy w roku odrobaczać rutynowo dorosłe zwierzę, a młode zwierzęta jeszcze częściej, gdyż ich zdrowie jest warunkiem naszego zdrowia i zdrowia naszych dzieci.
« powrót
© 2021 Specjalistyczny Gabinet Weterynaryjny - Żaneta Sokołowska. Poznań