Porady
Dodano: 2011-12-30
Sterylizacja zwierząt domowych - krzywda czy odpowiedzialność za pupila
Wykonywanie zabiegu sterylizacji czyli pozbawienie zdolności rozrodczych zwierząt domowych jest nadal dla wielu osób kontrowersyjne. Przyczyną tego poglądu są krążące mity i obawy, często bezzasadne lub przesadne. Opiekunowie zwierząt uważają, iż dla dobrego zdrowia suki lub kotki jest konieczny jeden miot w życiu- nie jest to prawdą!!!. Zwolennicy tej teorii obawiają się, że poddanie pupila skomplikowanej i niezgodnej z naturą operacji, spowoduje zaburzenia w zachowaniu zwierzęcia lub jego otyłość. To również nie jest prawdą. Lekarze weterynarii pomagają zwierzętom, a nie krzywdzą je i okaleczają na całe życie. Wieloletnie badania i długoletnia praktyka lekarzy wykazały, że zabieg sterylizacji zwierząt domowych, nie przeznaczonych do hodowli, jest słuszny. Zwierzęta domowe, głównie psy i koty, poddane sterylizacji nie przeżywają stresu rozrodczego w okresie godowym. Wtedy organizm zwierzęcia wytwarza bardzo dużo hormonów płciowych, wyzwalających jeden z najsilniejszych instynktów zwierzęcych - zdolność rozmnażania się. W okresie godowym zwierzęta starają się znaleźć partnera, przestają słuchać opiekunów, uciekają na spacerach, stają się agresywniejsze (nie czują głodu, niszczą mieszkania). Skutki walk, które toczą między sobą mogą być tragiczne. Dlatego opiekunowie powinni kontrolować rozmnażanie zwierząt domowych i kierować się zasadą "lepiej zapobiegać niż usypiać".

Względy zdrowotne
Kastracja samca zapobiega nowotworom, powstaniu przepuklin oraz schorzeniom prostaty. Sterylizacja samicy zapobiega występowaniu ciąż urojonych oraz wielu groźnych chorób takich jak ropomacicze, nowotwory narządów rodnych, nowotwory sutków. U samców najlepszy termin tego zabiegu wypada w 6-8 miesiącu życia. Samice zaleca się sterylizować przed pierwszą rują/cieczką. Po zabiegu przeprowadzonym w młodym wieku zwierzę wraca do zdrowia w ciągu 2-3 dni. Zabieg przeprowadzony u starszego lub chorego zwierzęcia wiąże się z ryzykiem, powrót do zdrowia trwa dłużej. Koszt zabiegu jest wyższy.

Liczby mówią
Nowotwory sutków powstają u 90% niewysterylizowanych kotek i 50% niewysterylizowanych suk. Liczba potomstwa jednej suki, które dalej się rozmnaża, może dojść do 50-200 sztuk tylko w ciągu jednego roku! Schroniska dla bezdomnych zwierząt są przepełnione i niedofinansowane. Dlatego bardziej humanitarnym rozwiązaniem jest zabieg sterylizacji, który ogranicza liczbę urodzin niechcianych zwierząt domowych i zwiększa szansę na przedłużenie życia naszym podopiecznym. Odpowiedzialny opiekun nie dopuszcza do rozmnażania swoich podopiecznych, by nie przyczyniać się potem do tragedii zwierząt niechcianych. Odpowiedzialny opiekun jeśli nie zamierza używać swojego czworonoga do celów hodowlanych, powinien go poddać zabiegowi sterylizacji/kastracji.
Zabieg ten jest normą we wszystkich cywilizowanych krajach i najskuteczniejszą metodą unikania niepotrzebnego przychówku.

• Informacje na temat zabiegu sterylizacji kotki
• Informacje na temat zabiegu kastracji kocura
• Informacje na temat zabiegu sterylizacji suki
• Informacje na temat zabiegu kastracji psa
« powrót
© 2021 Specjalistyczny Gabinet Weterynaryjny - Żaneta Sokołowska. Poznań