Aby nasz zwierzak cieszył się dobrym zdrowiem i był w dobrej kondycji musimy pamietać o jego odrobaczaniu, szczepieniu i okresowych badaniach krwi i moczu.
Harmonogram szczepień u kota:
Zazwyczaj szczepionki podaje się podskórnie, między łopatkami lub kark.
-
8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
-
11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
-
kolejne szczepienie w rok po poprzednim: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
-
następne szczepienia co 1-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
-
w przypadku kotów wychodzących oraz żyjących w dużym zagęszczeniu wskazane jest powtarzanie szczepień co roku przez całe życie.
Szczepienia na inne choroby:
-
wścieklizna: nie ma obowiązku ustawowego szczepienia wścieklizny u kotów w Polsce. Nie ma sensu wykonywania szczepienia u zwierząt, które przebywają jedynie w domu. W przypadku zwierząt wychodzących pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie powinno mieć miejsce 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciwko kociemu katarowi i panleukopenii (wiek ok. 14-16 tygodni). Kolejne szczepienia należy powtarzać co 2 lata
-
białaczka: szczepienie białaczki budzi spore kontrowersje. Nie powinno się go wykonywać u kotów u których nie przeprowadzono testów białaczkowych. Szczepienie wykonuje się dwukrotnie, w odstępie 3-tygodniowym, najlepiej u kota kilkumiesięcznego. Szczepienie jest wskazane jedynie u kotów żyjących w dużym zagęszczeniu oraz u kotów wychodzących i wtedy powinno być odnawiane co 3 lata. Szczepić powinno się w nogę, z powodu ryzyka powstania w miejscu iniekcji mięsaka poszczepiennego - nowotworu o dużej złośliwości. Zaszczepienie w nogę daje szansę, ze amputacja powstrzyma chorobę.
Harmonogram szczepień u psa:
Szczepienia ochronne psów
Każdego psa, którego bierzemy do domu powinniśmy poddać szczepieniom na kilka podstawowych chorób. Ponieważ większość szczepionek niszczy naturalne przeciwciała otrzymane z mlekiem matki, pierwsze szczepienia powinny się odbyć dopiero po odstawieniu szczeniąt od matki czyli ok. 6-7 tygodnia życia.
Choroby przeciwko którym można zaszczepić psa:
-
wścieklizna
-
nosówka
-
parwowiroza
-
koronowiroza
-
leptospiroza
-
wirusowe zapalenie wątroby
-
kaszel kenelowy
Starsze psy powinno się co roku poddawać szczepieniu uzupełniającemu a obowiązkowo szczepić przeciw wściekliźnie. Istnieje możliwość podania surowicy odpornościowej szczeniętom nie szczepionym, narażonych na kontakt chorobą . Taką surowicę można podać tak że miotom osieroconym lub porzuconym.
Zapobieganie Inwazji Pasożytów Przewodu Pokarmowego:
Odrobaczenie jest szczególnie ważne dla zwierząt na stałe mieszkających w domu i mających styczność z dziećmi i osobami starszymi. Psa / kota należy odrobaczać profilaktycznie co 3 miesiące, nie zapominając o ptakach, królikach, gadach itp.
Harmonogram odrobaczania kota:
Plan odrobaczania dla kotów:
-
pierwsze odrobaczenie w wieku ok. 4 tygodni
-
kolejne w wieku ok. 6 tygodni
-
później odrobaczanie co pół roku w przypadku kotów domowych lub co 3 miesiące w przypadku kotów wychodzących albo polujących
Co zrobić, gdy stwierdzimy obecność pasożytów w kale lub wymiocinach:
-
należy udać się do lekarza weterynarii aby zalecił i zaaplikował kotu środek odrobaczający. Na dzień dzisiejszy na rynku dostęnych jest wiele prepratów odrobaczajacych o różnej rozpiętości cenowej.
Uwagi dotyczące odrobaczania:
-
jedynie odrobaczanie jednocześnie wszystkich zwierząt domowych ma sens (podanie leków różnym zwierzętom w różnych terminach nie ma sensu).
-
po podaniu leku przeciw robaczego może dojść do rozwolnienia
-
ważne jest, by nie podawać dużej, adekwatnej do masy ciała dawki leku zwierzęciu, które jest podejrzane o silne zarobaczenie. Duża dawka leku może spowodować jednoczesną masową śmierć pasożytów jelitowych, co zazwyczaj kończy się zatkaniem światła jelit i ich niedrożnością. Dodatkowe zagrożenie sprawia fakt, iż rozpadające się w tej sytuacji martwe nicienie są źródłem niezwykle silnych alergenów, które, jeżeli zostaną wchłonięte przez ścianę jelita, mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia w wyniku wstrząsu, zazwyczaj poprzedzonego objawami neurologicznymi. Przy podejrzeniu silnego zarobaczenia lepiej jest rozłożyć odrobaczenie na 2-3 dni, podając za każdym razem dawkę preparatu zmniejszoną o około 1/3 względem standartowej, adekwatnej do masy ciała zwierzęcia. Około godziny-dwóch po podaniu leku odrobaczającego powinno się podać niewielką ilość ciekłej parafiny doustnie. Ułatwi to wydalenie martwych pasożytów oraz utrudni ewentualne wchłanianie ich toksyn.
Ochrona przed pchłami i kleszczami:
Pozbywając się pasożytów zewnętrznych zapobiegamy zarówno chorobom układowym (np. borelioza), robaczycom przewodu pokarmowego (np. tasiemczyca), ale także alergii, szczególnie alergicznemu pchlemu zapaleniu skóry. Zabiegi odpchlania przeprowadzamy w czasie wiosny, lata i jesieni. za pomocą sprawdzonych preparatów. Tylko u lekarzy weterynarii możecie państwo zaopatrzyć psa w skuteczną ochronę przed pasożytami zewnętrznymi.